Obecné informace

Země
美国
Město
Vzdálená lokace
Číslo pozice
41882
Oddělení
Alliances
Pracovní zkušenosti
MID_SENIOR_LEVEL
Employment Status
FULL_TIME
Workplace Type
Remote

Popis pozice a požadavky

As an Ecosystem Operations Manager, Senior you would be responsible for overseeing the operational aspects of a company's ecosystem, including Partner Manager Development, Partner Go To Market (GTM) development, and overall ecosystem growth.

A Day in The Life Typically Includes:

  • Working cross functionally to support the development of global Go to Market strategy with Ecosystems focus.
  • Provide leadership to Global Partner Sales (Resell & Services) teams and act as trusted advisor to Ecosystem leadership team.
  • Responsible for the design of the overall Ecosystem rhythm of the business - including working cross functionally to embed Ecosystems into forecasting, QBR's, Annual planning and partner business planning.
  • Support Infor Sales leaders by helping partner adoption of Infor Sales methodologies e.g. MEDDPICC, mutual action plans.
  • Responsible for Partner & Partner manager coverage models, Ecosystem Partner manager performance reporting and provide recommendations to maximize sales productivity.  Collaborate with internal teams including Sales Operations, Marketing, Go to market strategy, Enablement
  • Establishing metrics and KPIs to measure the success of ecosystem operations and using data-driven insights to make informed decisions for continuous improvement.
  • Working closely with sales, marketing, product, and other teams to align ecosystem strategies with broader company objectives.
  • Support the development and deployment of Partner Manager education programs that drives a world class Partner Manager experience that delights our partners and customers.

Basic Qualifications:

  • Experience in a sales operation’s role.
  • Experience analyzing data, preparing and delivering presentations, conducting research, and solving data issues.
  • Project management experience.

Preferred Qualifications:

  • Experience with Salesforce in business process design, transformation and/or implementation.
  • Experience with partner/ecosystem roles, understanding of how an ecosystem operates.
  • Experience with analytical and problem-solving challenges utilizing and applying design thinking principles.
  • Experience in facilitating workshops and leading cross-functional teams.

Location: Remote Based (Dallas, TX, Alpharetta, GA, Saint Paul, MN)

O společnosti Infor

Infor je světovým lídrem v oblasti vývoje cloudového softwaru pro společnosti působící ve specifických průmyslových a dalších oblastech. Infor vytváří kompletní sady aplikací v cloudu a efektivně nasazuje technologie, které kladou uživatelský zážitek na první místo, využívá data science a snadno se integruje do stávajících systémů. Více než 60 000 organizací po celém světě spoléhá na Infor, aby pomohly překonat změny na globálních trzích a dosáhly digitální transformace na úrovni celé firmy..
Další informace naleznete na adrese www.infor.com

Naše hodnoty

Ve společnosti Infor se snažíme vytvářet prostředí, které je založeno na obchodní filozofii nazvané Principle Based Management™ (PBM™) a osmi Vedoucími principy: integrita, správa a dodržování pravidel, transformace, podnikání založené na principech, znalostí, pokory, respektu a seberealizace. Zvýšení rozmanitosti je důležité pro to abychom reflektovali naše trhy, zákazníky, partnery a komunity, kterým poskytujeme služby nyní i v budoucnosti..

Máme neúnavný závazek vůči kultuře založené na PBM. Vycházející z principů, které umožňují rozkvět svobodné a otevřené společnosti, PBM™ připravuje jednotlivce k inovacím, zlepšování a transformaci, zatímco podporuje zdravou, rostoucí firmu, která vytváří dlouhodobou hodnotu pro své klienty a podporovatele a naplňuje zaměstnance.div>

Infor je zaměstnavatel, který poskytuje rovné příležitosti. Zavazujeme se vytvořit rozmanité a inkluzivní pracovní prostředí. Infor nedělá rozdíly mezi kandidáty, nebo zaměstnanci na základě jejich pohlaví, rasy, genderové identity, postižení, věku, sexuální orientace, náboženství, národnosti, vojenského statusu nebo jakéhokoli jiného chráněného statusu podle zákona.

Ve společnosti Infor si ceníme vašeho soukromí, proto jsme vytvořili zásady, které si můžete přečíst zde.

This employer uses E-Verify. Please visit the following website for additional information: www.kochcareers.com/doc/Everify.pdf